Navigace sekcemi na AVÍZO.cz:
Jan Rokyta
S pěsničkú na světa kraj (Besedování o všem možném)

Klikněte pro vetší obrázek: Jan Rokyta
Název:Jan Rokyta
Podtitul:S pěsničkú na světa kraj (Besedování o všem možném)
Autor:Milan Švihálek
Počet stran:160
Vazba:vázaná
Jiná vazba:
Formát:jiný ...
Jiný formát:145x205
Cena: 219 Kč

Anotace

Publikace zachycující rozhovor s Janem Rokytou, významným folkloristou, hudebním redaktorem a hudebníkem, jehož hudební pořady nejsou neznámé milovníkům lidové hudby. Právě sepjetí jeho života s hudbou tato knížka (autorem je novinář, dramaturg a scénárista Milan Švihálek) zprostředkovává čtenářům. Součástí publikace je fotografická příloha.

Ukázka

Rozhlasový mikrofon je neúprosný kritik. Dovede být veliký zrádce. Odhalí každou faleš a nepřesnost. Ani nejlepší herec, ani nejzkušenější recitátor, ani nejskvělejší řečník není bezpečný před drsnou zkouškou tohoto „chladného“ technického vynálezu. Ale rozhlasový mikrofon umí také s neobyčejnou moudrostí a s neochvějnou dokonalostí zvýraznit nejjemnější hlasové nuance, které dokážou většinu posluchačů přesvědčit, že neviditelný mluvčí, který k vám z velké dálky promlouvá, má vzácný talent komunikace, velké srdce a lásku k lidem.
Rozhlasový pořad „Zazpívejte si s námi“ takové setkání plné vřelosti nabízí. Bývá to setkání nejenom příjemné a moudré, ale také posvěcené mnohaletou zkušeností člověka, pro něhož hudební relace není jenom přehlídkou důmyslně sestavených melodií nebo růžencem lahodných zvuků sestavených do písniček, které mají ohromit.
Jan Rokyta se totiž s hudbu v srdci narodil. Má ji v duši. Zněla mu do uší od samého dětství v korunách mohutných smrků na valašských stráních. Rytmus jí určoval klapot kol žebřiňáku při každoročním svážení sena. A v maminčiných ukolébavkách se malý chlapec už velmi dávno setkával s hlubokým tajemstvím starodávných melodií.
Jan Rokyta je člověk, kterému se lidová hudba stala doslova celoživotní láskou a celoživotním posláním. Má na svém kontě stovky rozhlasových pořadů, tisíce veřejných vystoupení a nepřeberné množství zážitků spojených s prezentací lidové hudby. Už mnoho desítek let života věnoval tento muzikant od Boha, nadšený muzikolog, rozhlasový redaktor, hudební novinář a moudrý člověk práci pro lidovou hudbu. Posedět s ním a naslouchat jeho vyprávění o cestách životem může být pro každého z nás poučným nahlédnutím do zajímavého světa hudby a snad i dobrodružnou výpravou za zážitky, které se hned tak neopakují. Pojďte tedy a poslouchejte, besedování o všem možném začíná.

O rozhlase

Je myslím zbytečné ptát se, zda je pro tebe rozhlas povoláním, nebo posláním?

Když mám mluvit o rozhlase, musím se trochu víc nadechnout, abych vyslovil opravdu všechno, co považuji za podstatné. Rozhlas se totiž opravdu stal mým životním posláním. Provázel mě od samého dětství, protože už v Jasenné jsme měli doma rozhlasový přijímač (který mi tolik scházel na pastvě), rozhlas mě provázel v pozdějších letech, když jsme začali s Technikem a samozřejmě i s Pražskými madrigalisty nahrávat a provází mě v posledních dvaceti, třiceti letech, kdy se stal každodenní pracovní náplní mého života. Že jsem se stal rozhlasovým hudebním redaktorem mělo svou logiku. Když se rozhodneš usednout ke stolu v rozhlasové redakci, otevře se před tebou úplně nový svět. A to nejenom z profesionálního žurnalistického hlediska, ale i z hlediska poslání a využití lidové písně. Od rozhlasového mikrofonu můžeš přece lidové písni pomoci daleko podstatněji, než když jenom sedíš u cimbálu, vystupuješ na svatbách nebo hraješ na vystoupeních.

Být rozhlasovým redaktorem je ovšem hlavně náročná profese. Lze v této práci uplatnit zkušenosti, které jsi nabyl v průběhu své dřívější hudební kariéry?

Mohl jsem začít o některých věcech přemýšlet hlouběji, než jsem to dělal dosud. Uvědomil jsem si, že rozhlas mi nabízí neobyčejnou možnost přemýšlet o lidové písni jako takové daleko podstatněji, než dříve. Jako člověk, který má možnost prezentovat lidovou píseň mnohem širšímu okruhu posluchačů, než je dáno muzikantovi, vím, že na lidovou píseň je možné dívat se z mnoha nejrůznějších úhlů. A pokud člověk vykonává svou práci v rozhlase odpovědně, brzy si uvědomí, že těch hledisek a možností, jak lidovou píseň prezentovat, je vlastně nekonečně mnoho. Vždyť ona je ze všech hudebních žánrů možná nejbohatší na nejrůznější kontexty lidské, ale i ryze hudební, umělecké a historické. Na každou lidovou písničku, kterou se rozhodnu veřejně uvést, se můžeš podívat z více stran. Podívat se kdy vznikla, odkud je, z jaké pochází sbírky, v jaké tónině je zapsaná, o čem pojednává, v jaké je tónové řadě, v jakém nářečí se zpívá, kdo ji kdy hrál, která kapela ji proslavila a kterému zpěvákovi nejlépe vpadla do hlasivek. Tak bych mohl pokračovat do nekonečna, protože těmito otázkami se každý den zabývám. To je smysl mé práce. To je vzkaz, který bych chtěl posluchačům pokaždé poslat po rozhlasových vlnách.


tecka
Napište nám| O nás | Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 × 768