Návody a užitečné rady

Užitečné návody, tipy a triky, které Vám pomůžou k pohodlnějšímu vytvoření objednávky: vytvoření razítka, upravení nebo finální editaci.
Když si nebudete vědět rady, jsme zde pro Vás abychom Vám pomohli.

Potisknout, personifikovat (nebo „obrandovat“) lze prakticky vše. Je to jen otázka času a peněz. V případě individuálních náročných zakázek Vám poskytneme konzultaci a snad dokážeme vždy přispět radou.

Podklady si zákazník může dodat ve vektorové podobě na e-mailem, úschovnou či USB, další úpravy podkladů pro potisk provede grafik našeho studia.
Samozřejmě jsme schopni Vám připravit zakázku tzv. „na klíč“, pokud to bude Vaším přáním.

Pokud se jedná o značku společnosti, instituce – logotyp, znak, je nutné specifikovat přesnou barevnost dle manuálu v barvách vzorníku Pantone nebo určit CMYK. Nesmí se opomenout také ochranné pásmo kolem daného logotypu, které je určeno manuálem.

Příklady doporučených technologií:

 • sublimační tisk – trička, hrnky, magické hrnky, puzzle, podložky pod myš, vlaječky, nášivky, klíčenky, ručníky, plechové předměty (diplomy, ocenění, certifikáty, poděkování), plyšová zvířátka v tričku s potiskem, pivní tácky, polštářky atd.
 • sítotisk – trička a bundy (pánské, dámské), čepice a další textilie, PE a papírové tašky, vlajky, samolepky, dotisk
 • tampónový potisk – propisky, žetony, hrnky, sklenice a další menší 3D předměty
 • transferový tisk – batohy, ledvinky, podložky pod myš, čepice, stužky na krk a jiné
 • flexotisk – PE tašky, sáčky (odběr omezen minimálním množstvím 5.000 ks)
 • ražba – diáře, kalendáře, kožené, koženkové a kartonové výrobky, svatební i jiná oznámení
 • pískování – skleněné a keramické výrobky, kachle
 • gravírování laserem – kovové a dřevěné předměty, orientační systémy
 • výšivka – čepice, oděvy, ručníky a jiné textilie

Při objednávání razítka je třeba specifikovat:

 • zda chcete kompletní razítko nebo jen polymer
 • typ razítka (dřevěné, samonamáčecí, číslovací, datové, tužkové, sestavovací, speciální)
 • velikost razítka viz. níže
 • barvu podušky

Razítka můžete objednat prostřednictvím internetu, telefonicky nebo osobně.

Podklady pro výrobu razítka nám můžete dodat e-mailem (velikost přílohy max. 8 MB), přes úschovnu (www.uschovna.cz) nebo osobně na provozovně firmy na USB flash disku.

Razítka děláme TRODAT a COLOP.

Formát souboru
preferujeme data v souboru Adobe PDF (*.PDF)

Dále je možné dodat data v těchto souborech:
Vektorové formáty (v křivkách)
Corel Draw (*.CDR) do verze 13, Adobe Illustrator (*.AI), Encapsulated Postscript (*.EPS/.PS), Adobe InDesign (*.INDD – pro zachování písem a veškerých vazeb doporučujeme vytvořit tiskové PDF)

Rastrové formáty
Adobe Photoshop (*.PSD), bitmapy (*.TIF), JPEG (*.JPG)


Rozlišení

V případě rastrových obrázků je nutné dodržet minimální rozlišení 300dpi (při dodání podkladů v nižším rozlišení bude snížena výsledná kvalita produktu).

Barvy
Aby nedocházelo k razantním změnám výstupních barev, je zapotřebí dodržet správnou barevnost tiskových podkladů.

Barevný model (režim) musí být vždy CMYK nebo PANTONE podle konkrétní technologie tisku. Režim RGB je možno použít jen pro digitální malonákladový tisk.

Všechny objekty musí být vždy ve stejném barevném modelu (režimy CMYK nebo PANTONE). Platí pro všechny křivky (písma, čáry, obrysy, přechody a další) a také pro všechny obrázky (v případě PANTONE musí být obrázky černobílé).


Časté chyby v zadání, které komplikují průběh zakázky

 • zákazník pošle soubor, který obsahuje nevložená písma
  • řešení: všechna písma převádět před zasláním do křivek nebo potřebné fonty vložit do těla souboru
 • barevné objekty v souboru jsou definovány v RGB
  • řešení: všechny barevné objekty definovat v barevném prostoru CMYK
 • rozměry grafiky jsou příliš velké 
  • řešení: pokud je to možné, zmenšit velikost – např. jinou úpravou strany, vypuštěním ořezových a pasovacích značek, pokud nejsou nezbytně potřeba, atp. Výsledná velikost grafiky nesmí alespoň
   v jednom rozměru překročit 455 mm (formát A2+).
 • grafika, která by měla obsahovat pouze černý plát, obsahuje barevné objekty 
  • řešení: důkladná kontrola před odesláním

 

Vaše připravená data se můžete rozhodnout poslat několika následujícími způsoby:

 • Osobní dodání na těchto typech přenosných médií: CD, DVD, USB flash disk, paměťové karty SM, MMC, CF, SD, externí HDD

Dodáváte-li svá data v textovém editoru Word, může docházet při jejich zobrazování v jiných verzích tohoto editoru k nežádoucím změnám ve vašem původním textu (posunutí okrajů, přelití textu na další stránku ap.). Chcete-li tomu předejít, dodávejte prosím svá data nejlépe ve formátu PDF, který vám zaručí naprostou shodu vámi připravených a námi vytištěných dat.
Na následujím odkazu si můžete zdarma stáhnout převaděč do formátu PDF: PDF Creator, který vám práci usnadní. 

Jak k nám trefíte?


Na kole nebo autem
 z centra po Sokolské ulici až před světelnou křižovatku s ulicí Muglinovskou. Po levé straně je zastávka MHD Sad B. Němcové, která souběžná se světle zelenou budovou, a to je naše nové sídlo, mj. označené světelným butonem nad vchodem. 


Prostředky MHD pak záleží odkud jedete. Vaše cílová zastávka tramvají, autobusů je Sad Boženy Němcové v Ostravě, Přívoze, kde pěšky je to k nám max. 2 minuty. 
Jedete-li směrem od Bohumína, na světelné křižovatce U Dlouhých odbočíte doleva na Sokolskou třídu a hned za zastávkou Sad B. Němcové nás najdete. Parkovat lze na ulici Myslbekova, která je hned za rohem světlozelené budovy.

Jaké práce vážete?
Vážeme diplomové, bakalářské, absolventské, disertační, habilitační, závěrečné, maturitní a jakékoliv jiné práce, jaké potřebujete. 

Nevím, jaký text má být na deskách?
Vyhledejte si na webu Vaší školy, jaké má požadavky na vazbu závěrečné práce.
Naši zaměstnanci Vám poradí, ale požadavky škol se mění a jste to Vy, kdo rozhodne, jaký text na deskách bude.

Jaké okraje pro vazbu?
Ve hřbetu se vazbou ztrácí cca 1 cm papíru. Není tedy nutné mít u hřbetu 4 cm okraj. Klidně postačí 3 cm. Nahoře, dole a vpravo
můžete nastavit 2–2,5 cm. Ale pravděpodobně máte i toto školou předepsáno.

Lze vázat na počkání?
Ano, při zadání potisku desek předem (min. 24 hod.) je vazba diplomové práce na počkání! Tato varianta je možná v případě, že chcete mít všechny listy diplomové práce pevně svázány a není nutná kapsa na přílohy popřípadě text na hřbetu. V případě nutnosti zhotovit kapsu na přílohy (volné listy, výkresy apod.) nelze svázat na počkání, ale do 24 hodin po předání vnitřních listů, máte-li deskyobjednány. Celková doba vazby tohoto druhu trvá maximálně 36 hodin od objednání.

Mohu si vybrat typ písma na desky?
Bohužel ne. Text na desky se razí pomocí kovových znaků. Jednotlivá písmena se razí znak po znaku za pomoci tlaku, tepla a metalické fólie. Každý knihař nabízí potisk desek ze sady písmen, kterou má k dispozici. Požadavky škol na konkrétní font a velikost písma jsou nesmyslné a jsou dány neznalostí problematiky. Nikdy se nestalo, že by škola práci nepřijala z důvodu ražby textu jiným fontem.

Lze vyměnit listy v již svázané práci?
Ano, v případě použití kanálkových desek je to možné dokonce na počkání. Desky lze na speciálním zařízení znovu rozevřít a listy vyměnit. U klasicky vázaných prací sešitých nití je nutná kompletní převazba.

Lze do svázané práce vložit přílohu?
Svázaná práce má podobu knihy ve formátu A4. Zkuste do knížky vložit dalších 10 listů… kniha se bude rozvírat, listy nebudou lícovat. Pokud se jedná o výkresy nebo jinou samostatnou součást, je možné přílohu do diplomky vložit do kapsy v rohu (na vnitřní části desek). Na rozsáhlejší přílohy je nutné vyrobit zvláštní desky s tkanicemi.

Je možné pouze objednat desky a přinést vnitřní strany ke svázání?
Ano, objednejte si desky předem, je to nejvýhodnější. Přijdete v termínu, který uvedete v objednávce, přinesete si vnitřní strany, počkáte max. 20 minut na svázání. Máte tak jistotu, že jsou Vaše desky připraveny včas a navíc k nám nemusíte chodit 2x. Ale můžete si u nás objednat i tisk a zkontrolovat vše před vazbou.

Vzhled potisku desek – VELKÁ nebo malá písmena? 
Pokud je to možné, rádi Vám na desky realizujeme text dle Vašeho přání. Technologie horké ražby a montáž textu pomocí kovových štočků má ale svá omezení (počet znaků v sadě, délka řádku). Konečný vzhled je tedy plně na rozhodnutí knihaře, který se rozhodne zda příjmení zhotoví malými nebo VELKÝMI znaky. Vždy se však snaží, aby byl vzhled Vašich desek dokonalý.

Atypické číslování stran?
Atypické číslování stránek je problém. Aktivní správa obsahu dle oddílů a stylů odstavců není úplně jednoduchá. Proč tedy neuložit např. prvních 5 stran bez číslování. Další část textu číslujte jak potřebujete Udělejte číslování obsahu ručně a neztrácejte čas s nastavováním oddílů. Vytiskněte jednotlivé části do PDF a pospojujte v PDF. Udělejte dokument bez číslování o doplňte číslování v PDF.

Proč převádět dokumenty do PDF?
Pokud to jde, vytvořte PDF. Tento formát zajistí, že nedojte k přeformátování tisku před tiskem. Pokud máte Adobe acrobat profesional, můžete vytvářet z libovolných aplikací PDF soubory. Může samozřejmě zkusit i jiný software, ale kvalita výstupů z těchto programů nebývá ideální.

Je vhodné rozdělovat soubory na více částí?
Rozdělte Vaše PDF na černobílou část a na barevnou část. Ušetříte tak mnoho času a peněz při tisku. Jednoduše pustíme černobílá data na ČB tiskárnu a barevnou část na jiný stroj. Zrychlení práce je také Vaší úsporou.

Text se Vám před tiskem přeformátuje? 
Word řídí nastavení stránky dle připojené tiskárny (tedy nastavené jako výchozí). Protože každá tiskárna má jiný komunikační jazyk může dojít k přeformátování textu. Před započetím práce si nastavte příslušnou tiskárnu nebo
používejte pevné zakončení stránek, omezíte tím nechtěný posun textu.

Vložení tabulky, obrázku?
Vkládejte tabulky, obrázky v takové kvalitě, aby byly použitelné. U tabulek používejte jednodušší formáty, nepoužívejte svítivé barvičky (stejně nebudou zřetelné). Obrázky vkládejte kvalitní – nestažené z www stránek. Obrázky umisťované na internetu mají rozlišení 72dpi a jsou určeny pro prohlížení na obrazovce. Pro tisk jsou naprosto nevyhovující.

Mohu práci reklamovat?
Samozřejmě máte plné právo svou práci reklamovat v případě nespokojenosti s kvalitou provedené práce. Reklamace podléhá pravidlům obchodního zákoníku.

Je možná platba kartou?
Bohužel, platba za závěrečné práce probíhá pouze v hotovosti.

Můžete potisknout můj donesený hrnek?
Tzv. sublimační technologií, kterou aplikujeme, lze potisknout pouze předměty, které jsou opatřeny speciálním  zátěrem určeným pro sublimační potisk. Proto nelze potisknout touto technologií standardní keramické nebo jiné vlastní hrnky. K potisku se ale využívá sítotisk, který má jistá omezení a není finančně výhodný pro zhotovení jednoho nebo několika málo kusů.

Můžete natisknout také fotografii?
Ano metoda sublimačního tisku umožňuje natisknout fotografii, podle její kvality ve vysokém standardu.

Mohu si objednat i jeden kus?
Ano tato technologie je právě velmi vhodná pro výrobu od 1 ks a nízkých počtů ks, jde o individuální výrobu. Ve větším počtu ji lze sice také využít, nevýhodnější je právě pro jednotlivé zakázky.

Co může být sublimací potištěno, jak je to s dodržením hygienických předpisů?
Potisk může být aplikován na širokou škálu předmětů upravených k sublimačnímu potisku. Jejich přehled je součástí prezentace na našich webových stránkách v sekci reklamní centrum. Naše firma vlastní certifikáty o zdravotní nezávadnosti tisku, což zejména u hrnků, kde může dojít k přímému kontaktu s tekutinou nebo potravinou, lze považovat za důležité.

Mohou se mýt hrníčky v myčce, jaká je trvanlivost potisku jiných věcí?
Potištěné hrníčky a ostatní keramiku nedoporučujeme mýt v myčce. Snadno se však myjí ručně. Při dodržení pokynů, u textilu dodržení pracích teplot, je trvanlivost potisku v řádu let.

Mohu objednat potisk přes e-mail?
Ano, stačí zaslat upřesnění předmětu a fotografii nebo text, kterým má být potištěn. Můžete si také vybrat z našich motivů. Pro potisk hrníčků je pro Váš komfort na našich webových stránkách připraven návod s možností výběru všech náležitostí.

V jakém rozlišení je potřeba zaslat fotografie?
Pokud je to možné, pak 300 dpi do dané velikosti. Záleží na druhu realizace a v té souvislosti například na pohledové vzdálenosti. Doporučujeme se podívat na odkaz, který vysvětluje závislost na kvalitě fotoaparátu, velikost v pixelech ve vztahu k požadovanému výslednému rozměru. Případně konzultujte s námi běžnou telefonickou nebo mailovou cestou.   

Jaká je trvanlivost a světlostálost tisků?
Standardní záruka na trvanlivost tisku je až 2 roky, pokud se aplikuje také uv laminace, pak se odolnost vůči uv záření zvyšuje až na 5 let. Samozřejmě záleží také na umístění polepů, tisků, zda jsou vystaveny přímému slunci, povětrnosti, otěru atd.

Jakou velikost aplikace si mohu nechat vytisknout?
Velikost v tisku je v podstatě neomezena /možno sestavit z jednotlivých dílů/ pokud upřednostňujete tisky v jednom kuse pak je u nás tisk možný v šíři 155cm, délky 25m

Liší se cena tisku 1 barvy od tisku několika barev, nebo fotografie?
Cena není rozdílná, mohlo být jen o výjimky, které by bylo dobré nejdříve zaslat ukázkou.

Na co lze nalepit samolepku?
Samolepící fólie je určena pro polep hladkých, čistých a neporézních ploch. 

Jak mám připravit auto k polepu?
Vozidlo je nejlépe umýt v myčce bez programu voskování. Službu za Vás zajistíme, ale za poplatek.  – Fólii nelze aplikovat na navoskovaný povrch, nedošlo by k patřičnému přilnutí, polep by nedržel. Zvláštní problémy vyvolává předchozí aplikace teflonových nebo silikonových přípravků. Upozorněte na to ve svém zájmu a pro zabránění nepříjemnostem, zbytečné práci. V těchto případech musíme celé auto řádně odmastit.

Jak dlouho by se nemělo s čerstvě polepeným autem na myčku?
Doporučujeme vozidlo nemýt 3 dny od aplikace polepu. Důvody Vám vysvětlíme.

Jak dlouho trvá polepení osobního vozidla?
Doba je závislá na rozsáhlosti a složitosti polepu. Pokud se jedná o jednoduchou grafiku (logo, kontakty atd.) je to otázkou minut nebo hodiny, lze se objednat předem, polep celého vozu je náročnější, polep je realizován  za 1 – 2 dny, v případě nutností demontáže dílů pak musíme s Vámi termín dohodnout.

Lze potisknout můj vlastní matriál?
Jistě, ale nevidíme to rádi. Záleží na druhu materiálu, u každého nestandardního materiálu netušíme, jaké jsou jeho vlastnosti, riskujeme poškození zařízení, doporučujeme zkoušku tisku, u tisku pak nemůžeme dost dobře poskytnout záruku.

Za jak dlouho potisknete 10 ks plakátů A2?

Plakáty jsme schopni dodat plánovaně za cca 3 hodiny, ale běžně 2 pracovních dnů od obdržení kvalitních tiskových dat a závazné objednávky.

Při jaké teplotě se lepí samolepky, třeba i na auta nebo jiné dopravní prostředky?
Doporučená aplikační teplota je min. 10 st. Celsia. Kolikrát lepíme i při nižších teplotách, ale poskytnout záruku v těchto případech nelze.

Montujete bannery, reklamní plochy, informační systémy?
Ano, samozřejmě, včetně zajištění kotvícího materiálu, pronájmu plošiny a jiných montážních ploch.

Provádíte montáže a polepy také v noci nebo o víkendu?
Pochopitelně se snažíme vyhovět zákazníkům, vše závisí na dohodě.

Tisknete i zlatou, stříbrnou, nebo bílou barvou?
Metalické barvy, tedy zlatou, stříbrnou, ale i bílou barvu tiskneme jinou technologií, velkoplošným tiskem ne. Tyto barvy aplikujeme častěji řezanou technologií, zejména z finančních důvodů.

Děláte také reklamy na autoplachty?
Ano, jde nejčastěji o polepy tiskem nebo řezáním, ale i přímým tiskem na plachty. 

Provádíte také malby reklamy přímo na fasádu?
Ano, ale zvažte výhodnost, poradíme Vám.

Vyrábíte také vlajky s potiskem?
Vlajky vyrábíme sublimační technologií s následným zpracováním /šití, opatření karabinami, tunýlkem, šňůrami, očky…/.

Dá se aplikovat nějaká reklama přímo na podlahu, chodník, omítku?
Na všechny jmenované povrchy lze aplikovat samolepící fólii, která po zahřátí přilne pevně také ke strukturovanému povrchu. Trvanlivost této reklamy je krátkodobá – 3 měsíce. Tzv. bezpečnostní zóny apod. lze ovšem také zajistit, jejich trvanlivost je podstatně delší, práce je relativně dražší.

Jak nejmenší písmo lze řezat z fólie?
Minimální velikost písma je 6mm.

Jaká výška písma je řezatelná z jednoho kusu?
U nás 110cm, ve skutečnosti je jen málo příkladů, kde nelze písmo nebo číslice (jako i obrázek) složit, a to přesně, z více dílů nebo vyřešit jiným způsobem, než řezanou reklamou.

Jak velké pvc tabule lze vyrobit z jednoho kusu?
Standardní formát pvc tabulí je 300x200cm, pokud je zapotřebí větších ploch, pvc nahradíme bannerem s potiskem, polykarbonátem, debondem

Potisknete mi vlastní oděvy?
Ano, potiskneme také Vaše vlastní donesené oděvní součásti, před potiskem samotným je nutná konzultace pro zvolení vhodné technologie potisku. Někdy lze řešit nášivkou, případně jinými způsoby.

Provádíte také polepy sluneční fólií?
Naši pracovníci mají certifikát k aplikaci této speciální fólie, umí ji tedy nalepit. Práci je však třeba předem naplánovat, informujte se.

Vyrábíte také světelné reklamy?
Světelné butony plošné, krabicové, i jednotlivá světelná písmena, nebo plastické nápisy s následným nasvícením jsou standardními našimi produkty.

Vyrobíte nový polep také na mou vlastní světelnou reklamu?
Samozřejmě, vyrábíme také polepy na již vyhotovené světelné butony, odstranění stávajícího polepu je nutné předem konzultovat (musí být proveden polep fólií, ne nástřik barvou).

Zapojujete světelnou reklamu?
Světelnou reklamu nejen vyrobíme, dovezeme, připevníme, ale i zapojíme a zajistíme elektrorevizi.

Pro výrobu světelné reklamy používáte LED diody nebo zářivky?
Ve většině případů používáme LED diody, pokud si zákazník přeje, můžeme použít také zářivky. Z ekonomických důvodů však doporučujeme požití LED.

Lze dotisknout něco na již vyhotovený banner s očky?
Na banner opatřený očky již nelze nic dotisknout. Pokud se jedná o textovou záležitost, nebo jednoduchou grafiku, je možné původní provedení dolepit nebo přelepit. 

Mohou mít samolepky kulaté rohy?
Ano, samolepky lze ořezat pomocí plotru s optickým čidlem do jednoduchých tvarů, včetně zakulacených rohů.

Co je to Mesh?
Mesh je v podstatě perforovaný banner. Tento materiál je často používaný pro tisk velkých ploch, které je zapotřebí odlehčit /má podstatně nižší hmotnost než standardní banner/, u ploch, které se instalují přes okna /mesh částečně propouští denní světlo/ a u ploch, které nemají pevný podklad /dochází k podstatně menším odporu větru/.

Mohu si vytisknout i jednu samolepku, plakát?
Proč bychom Vám nevytiskli i 1 ks?

Potřebuji levné výměnné plakáty do prosvětlovací vitríny
Můžeme Vám nabídnout ekonomickou verzi city lightu – tzv. whiteback – jedná se o papír, který má speciální povrchovou úpravu pro tisk fotografickou kvalitou, je velmi vhodný právě pro tyto účely.

Mohu si nažehlovací fólii nažehlit sám?
Nažehlovací fólii, flex, nebo flock výřezy nedoporučujeme nažehlovat svépomocí, i když je to možné (bez záruky úspěšnosti) –  k aplikaci je zapotřebí dodržet patřičnou teplotu a tlak. Pokud není obojí dodrženo, může dojít k odloupnutí grafiky.

Lepíte také billboardy?
Ano, billboardy také polepujeme, případně připevňujeme na tyto plochy bannery s potiskem.

Dají se polepit také zaoblené předměty?
Na zaoblené plochy je zapotřebí použít speciální litou fólii, nutná je konzultace, náhled na předmět samotný.

Polepíte také kuchyňskou linku, nebo dveře?
Ano, dají se polepit také tyto plochy. Ať již barevnou nebo strukturovanou fólií, případně účelově zvoleným designovým provedením. Lze tak dosáhnout překvapivých efektů.

Máte fólii na sklo, přes kterou není vidět?
Na sklo můžeme aplikovat sluneční fólii s X % ztmavením nebo také speciální dopravní fólii, kterou je možno opatřit potiskem, případně UV laminací. Aplikuje se pak většinou na zadní skla dopravních prostředků. Perforace ve fólii umožňuje výhled z vozidla, fólie je certifikovaná, její aplikace je povolena dopravním inspektorátem.

Lze polepit plech?
Plech je nutné před samotnou aplikací pečlivě odmastit, pokud není poškozen rzí, lze aplikovat samolepící fólie, pozor ovšem na případně předem natřené plechy, kdy netušíme, jaká je přilnavost a životnost původního podkladu.

Polepujete také výstavní systémy?
Rádi Vám zajistíme kompletní výstavní systém, reklamní polep provedeme také na Váš vlastní.

Tisknete také tapety do interiéru?
Velkoformátové tapety jsou nyní módní záležitostí, vytiskneme je z Vašeho vlastního motivu.

Dodáváte také přenosné reklamní systémy?
V nabídce máme také tyto reklamní systémy, nejoblíbenějším z nich je Roll-up – roletka, kterou lze opatřit reklamním sdělením v ploše 85x200cm, nebo 100cm x 200cm. Výhodou tohoto systému je jednoduchá manipulace, jednoduchá výměna reklamní plochy. Roletka je opatřena praktickou přepravní brašnou.

Provádíte také demontáž polepů, které jste neaplikovali vy?
Ano, ale neradi :-)))……. nebojte se, samozřejmě, proč bychom se bránili jakékoliv práci pro Vás?

Mohu mít odnímatelnou reklamu na vozidle?
Pokud potřebujete mít reklamu na vozidle jen v určitou chvíli, můžeme polep umístit na magnetickou fólii, ta umožňuje jednoduché sejmutí z vozidla, a v případě potřeby zase opětovné umístění zpět na vozidlo.

Aplikujete také polepy, bannery, které se netiskly u Vás?
Cizí, neznámé materiály, od nichž nemáme tzv. bezpečnostní listy a neznáme jejich vlastnosti jsou vždy rizikem pro toho, kdo realizuje na nich cokoliv. Zakázky posuzujeme individuálně, ne vše, bohužel, je vhodné, zvláště ne nejlevnější materiály, o nichž lze pochybvat jen po stránce životnosti.

Děláte také reklamu na autobusy, tramvaje a jiné dopravní prostředky?
Však se dobře podívejte na odkaz na toto téma. Zajistíme Vám reklamu také v jiných městech, také v Praze, Paříži nebo v Las Vegas……

Natisknete nebo okopírujete mi cokoliv na můj vlastní materiál?
Používat cizí a neznámé materiály bez garance jejich vlastností je vždy rizikem. Ano, chceme Vám to umožnit, zvláště když jde o materiály, které nemáme běžně skladem nebo nejsme schopni časově reálně zajistit. Ovšem je vždy na posouzení pracovníka, který práci provede, aby eliminoval rizika poškození stroje a zničení Vašeho materiálu.

Vyplatí se mi použití vlastního materiálu?
Z cenového hlediska pravděpodobně ne. Nemáme žádné významné marže na námi nakupovaný materiál a dá se říci, že nakupujeme levněji ve větším množství. Zvažte také čas strávený sháněním takového materiálu. Nebude lepší se třeba mailem nebo telefonicky předem dohodnout s některým z našich pracovníků, aby pro Vás byl materiál připravený?

Proč uvádíte často ceny bez DPH a tu pak dodatečně k ceně?
Cena je cenou a daň je daní. Chceme se předně vyhnout podezření z tzv. klamavé reklamy, proto uvádíme každou položku celkové úhrady zvlášť. Předem také nikdy nevíme, když se dotazujte, zda jste nebo nejste plátci DPH nebo zda neuplatníte pozdější daňový doklad u plátce DPH. K výsledku lze dojít jednoduchým součtem, případně v dotazu vyzvěte pracovníka firmy k uvedení ceny včetně DPH.

Jak je to s druhy vazeb na diplomové práce?
Vážeme do standardních a již dlouho zavedených druhů vazeb. Obvyklý formát je A4. Setkáte se s pojmy kanálková vazba (jsou to desky, jejich hlavní výhodou je možnost sevření bloku papíru do speciální ocelové lišty. Je výhodou pro rychlost zpracování, je zde možnost snadné výměny listů), vedle toho standardní lepená vazba (obvykle používaná tam, kde se vlepují speciální kapsy na přílohy nebo je nutný potisk hřbetu, vazbu je vodné nechat zaschnout v knihařském lisu). Barevnost desek můžete volit (černá, tmavé modrá, tmavě červená, zelená). Jejich potisk je obvykle ve zlaté nebo stříbrné barvě. Je potřebné předem znát rozsah celé práce (počet listů) pro stanovení výšky hřbetu, a pak, jaké budou přílohy, jakého typu a kolik. Dobře Vás navede náš Objednávkový formulář. Při objednání potisku desek předem Vám svážeme výslednou práci na počkání, pokud obsahuje dílo i přílohy výkresové ap., je lépe zadat individuálně s patřičným předstihem (týden – tři dny), aby byla kapsa na přílohy vyhotovena podle výšky kompletu příloh a jejich skládání. Pokud jde o kapsy na CD/DVD, ty Vám nalepíme opět na počkání.

Jaké děláte druhy vazeb?
Poměrně vyčerpávající odpověď dostanete v jiném odkazu. Nejčastěji jde o kroužkovou vazbu s pomocí plastových různobarevných polotovarů nebo vazbu do kovového kroužku kopírovaných nebo tištěných materiálů v malých nákladech. Jde o oblíbenou vazbu s možností přidání transparentní a třeba i barevné fólie, kartonu pro zpevnění. Naše profesionální knihařky zvládnou ale i složitější vazby, klasické knihařské, vážeme také individuální díla, třeba kroniky, časté jsou vazby periodik nebo sbírek zákonů apod. To jsou pak pevné vazby, šité nití a zavěšené do tzv. tvrdých desek (s potiskem nebo polepem).

Co je vhodné laminovat?
To je na Vašem uvážení. Nejčastěji se laminují do tzv. kapsového lamina různé průkazy nebo dokumenty, které se tak ochrání od mechanického poškození, ale lamino je odolné nejen vodě, dokonce i mastnotám. Kapsové lamino zpevní například titulní stranu nějakého souboru tiskovin, tvoří jakousi obálku. Větší formáty se pak laminují jako ochrana proti UV záření, pro zachování barevné stálosti.  

V jakých formátech kopírujete a tisknete?
Běžné tiskové formáty pro barevné i černobílé kopírování a tisk jsou uvedeny v odkazech prezentace těchto způsobů. To, pokud jde o běžnou archovou produkci (pro zjednodušení nejčastěji odkazujeme na maximální formát 305×457 mm). Mnohdy je zadána kalkulace na výsledný formát A4, ale zadavatel nebere v úvahu, že má na předloze vytvořeny tzv. spadávky (kresba, písmo je až do samého okraje papíru po ořezu), a je tedy potřebné použít pro vlastní kopírování nebo tisk formát s přídavkem, někdy se používá znamének + nebo ++. Velmi se přimlouváme za důkladný popis zakázky, pokud chcete znát cenu předem.
Jiné, větší formáty, zajišťujeme v malých nákladech na vlastních tiskových plotrech (do šíře160 cm) nebo v rámci kooperačních vztahů s jinými dodavateli. 

Je lepší mít papírovou předlohu nebo přinést zdrojové obrázky a text na flešce?
S každou reprodukcí se vždy nějak snižuje kvalita obrazu. Lepší jsou vždy původní data. Ovšem, vždy dejte pozor na tzv. rozlišení obrázků. Mnohdy si lidé myslí, že to, co se jim doma jeví na monitoru čitelné, to se dá i vytisknout. Není to pravdou. Je rozdíl mezi vyzařováním barvy na monitoru a zobrazováním barvy na tiskovině. Rozlišení předlohy na tisk často nepostačuje (viz jiný odkaz vysvětlující závislost na kvalitě obrazu)

Je kvalita digitálního tisku srovnatelná s kvalitou ofsetového tisku?
Bezesporu, mnozí laici i pracovníci v oboru vůbec nerozeznají rozdíl.

NĚCO TEORIE, AŤ PRAXE STOJÍ ZA TO

Megapixel

Počet megapixelů představuje hlavní vodítko ke zjištění velikosti fotografie v počtu obrazových bodů neboli rozlišení. Tento údaj do značné míry vypovídá o kvalitě fotografie a určuje, v jakých maximálních délkových rozměrech lze fotografii bezpečně vytisknout (na kvalitu má však také zásadní vliv míra JPEG komprese). 
Fotoaparáty jsou většinou charakterizovány množstvím megapixelů. Ačkoliv se nejedná zdaleka o nejvýznamnější parametr fotoaparátu (fotoaparát smartphonu s rozlišením 8 Mpx bude stěží pořizovat stejně kvalitní fotografie jako zrcadlovka s 6 Mpx), výrobci jej v rámci marketingových kampaní vyvyšují nad všechny ostatní, tudíž se s tímto termínem setkáte na prvním místě. V zásadě se jedná o maximální rozlišení, kterého je světločivný čip schopen dosáhnout. Termín pixel představuje jeden obrazový bod, tudíž fotoaparát s údajem 10 Mpx je schopen v přijímaném obrazu rozlišit 10 milionů diskrétních bodů. Převedeme-li tuto hodnotu na součin počtu pixelů výšky a šířky fotografie, můžeme dostat (v závislosti na poměru stran) například hodnotu 3872 x 2592 px (32,8 x 22 cm, 32,8 = 3872/cca 118). Povšimněte si, že v souvislosti s megapixely nezmiňujeme velikost (v megabytech), kterou fotografie zabere na disku, neboť spolu tyto dvě hodnoty souvisí pouze částečně.

Megabyte

Počet megabajtů stanovuje prostor, který fotografie obsadí na úložném médiu. Velikost fotografie v megabajtech přímo nesouvisí s rozlišením v megapixelech, neboť výslednou hodnotu značně ovlivňuje míra JPEG komprese.
Megabyte je jednotka velikosti dat uložených na disku (či jiném paměťovém zařízení). Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že výše rozlišení fotografie v megapixelech musí přímo ovlivnit velikost, kterou fotografie zabere na disku (více bodů přece musí zabrat více prostoru), není tomu tak. Velikost výsledné fotografie závisí v první řadě na formátu, v němž je uložena. Například bitmapový formát JPEG (do nějž fotografie ukládá drtivá většina digitálních fotoaparátů) používá ztrátový kompresní algoritmus, který sníží velikost výsledné fotografie, zatímco surový formát RAW (používaný především zrcadlovkami avšak dostupný i na některých kompaktech) využije maximální velikost příslušející datům získaným z digitálního čipu.

DPI – Dots Per Inch (počet bodů na palec délky)

Hodnota dpi je důležitá až při přípravě fotografie k tisku. Je však nutné znát hodnoty dpi podporované daným tiskovým zařízením. Kupříkladu většina inkoustových tiskáren vytiskne kvalitní fotografii při hodnotě minimálně 300 dpi.
Hodnota dpi se nepoužívá pro popis kvality pořízené digitální fotografie, nýbrž pro vyjádření kvality zobrazování fotografie ať už na displeji či při tisku na papír. Pro lepší pochopení si uveďme následující příklad. Pořídili jsme fotografii v rozlišení 10 Mpx a chceme si ji nyní promítnout na našem displeji, který má zobrazovací rozlišení 72 dpi (tedy na jednom palci délky je umístěno 72 fyzických obrazových bodů). Pokud fotografii zobrazíme v její opravdové velikosti (tedy jeden obrazový bod fotografie využívá jeden fyzický obrazový bod displeje), potom vydělíme-li počet pixelů na délce fotografie hodnotou DPI, dostaneme výsledek 3872/72 = 53 palců (zhruba 134,5 cm). To by byla pravá délka monitoru s rozlišením 72 dpi, který by byl fotografii schopen zobrazit celou v jejím plném rozlišení. Pakliže fotografii pošlete k tisku na tiskárnu s rozlišením 300 dpi, můžete očekávat, že maximální délka kvalitně vyobrazené fotografie bude 3872/300 = 12 palců (zhruba 30,5 cm).
 
Dokonalost pro náročné 
Pro profesionálně dokonalý tisk doporučujeme minimální rozlišení 200dpi při konečném rozměru, které zaručí dokonalou ostrost a jedinečný detail fotografie.
V případě, že se jedná o profesionální výrobu fotografií pro ty nejnáročnější aplikace, jako jsou výstavy a galerie, je vhodné mít snímky v rozlišení 300dpi při konečném rozměru tisku. I velice náročným profesionálům garantujeme správnou barevnost, vysoký barevný kontrast a dokonalé vyobrazení černé barvy. Naše nové technologie dokáží i černobílé fotografie vytisknout dokonale ostré, detailní a barevně neutrální, což bylo dříve u těchto technologií téměř nemožné. Díky našim nejmodernějším technologiím a zkušenostem můžeme nabídnout jedinečnou 100% záruku spokojenosti i těm nejnáročnějším.

Jak je to s rozlišením digitálního fotoaparátu a zvětšeninami – nouzové, nedoporučující řešení?
V minilabech se tisknou běžné fotografie 10×15 cm s hustotou 300 dpi, což je asi 118 pixelů na 1 cm, ale pro digitální tisk s použitím kvalitního programu, který chybějící místo doplní dopočítanými body, postačí podstatně menší rozlišení. Pro velkou fotografii (A2 a více) postačuje při velkoplošném tisku rozlišení 72 DPI, což je ostatně i rozlišení běžné počítačové obrazovky.  
        
Výpočet velikosti fotografie
x = a/b.2,54
a – délka strany fotografie v pixelech
b – zvolená hodnota dpi
x – délka strany fotografie v cm

Doporučené rozlišení pro tisk v běžných formátech

 200 dpi250 dpi300 dpi
A4 (21 x 29,7 cm) 1654 x 23392068 x 2924 2480 x 3508
A3 (29,7 x 42 cm) 2339 x 3307 2924 x 4134 3508 x 4961
A2 (42 x 59,4 cm)  3307 x 4677 4134 x 58464961 x 7016 
A1 (59,4 x 84,1 cm) 4677 x 66225846 x 8278 7016 x 9933 
10 x 15 cm787 x 1181 984 x 1476 1181 x 1772 
13 x 18 cm 1024 x 1417 1280 x 17721535 x 2126 
15 x 23 cm 1181 x 1811 1476 x 2264 1772 x 2717 
20 x 30 cm 1575 x 2362 1969 x 2953 2362 x 3543 
40 x 60 cm 3149 x 4724 3937 x 5905 4724 x 7086 
50 x 75 cm 3937 x 5905 4921 x 7381 5905 x 8858 


200 dpi – minimální doporučené rozlišení
250 dpi – rozlišení pro běžný tisk
300 dpi – rozlišení vhodné pro velmi kvalitní tisk
    
Minimální velikosti (příklady)

Rozměr obrazu Rozlišení fotky Rozlišení fotoaparátu 
40 x 30 cm1600 x 1200 px2 Mpx
40 x 40 cm 1600 x 1600 px 2.5 Mpx
60 x 40 cm 2400 x 1600 px 3.7 Mpx
90 x 30 cm 3600 x 1200 px 4.2 Mpx
60 x 60 cm 2400 x 2400 px 5.5 Mpx
90 x 60 cm 3600 x 2400 px 8.3 Mpx 
120 x 40 cm 4800 x 1600 px 7.4 Mpx 
100 x 100 cm 4000 x 4000 px 15.3 Mpx 
120 x 50 cm 4800 x 2000 px 9.2 Mpx
150 x 50 cm 6000 x 2000 px14.5 Mpx


Jak velkou fotografii mohu vytisknout?
Pokud známe rozlišení fotografie v pixelech a také rozlišení reprodukčního stroje v jednotkách dpi, pak jsme schopni spočítat, jak velký snímek můžeme vytisknout. Obecně platí, že pro tisk (nejen fotografií ale třeba novin, časopisů apod.) je ideální rozlišení 300 dpi, pro velkoformátový tisk pak rozlišení 600 dpi a vyšší. Většina fotolabů, které využívají pro tisk digitální technologii (tedy nikoliv ofsetový tisk, za pomoci osvitové jednotky) si vystačí s rozlišením nižším, typicky v rozsahu 150 až 300 dpi.
Mezi rozlišením v dpi, počtem bodů a velikostí výtisku existuje jednoduchá rovnice, s jejíž pomocí si můžete vypočítat, jaké rozlišení fotografie potřebujete pro tisk konkrétní velikosti snímku na zařízení s daným rozlišením v dpi:
•    rozlišení [dpi]) = počet bodů / (2,54 / délka [cm])
•    počet bodů = rozlišení [dpi] / (2,54 / délka [cm])
•    délka [cm] = (2,54 × rozlišení [dpi] ) / počet bodů

Vymezení pojmů

 • Korektura – činnost, jejímž smyslem je odhalení pravopisných, typografických, grafických a věcných, případně i stylistických chyb v díle
 • Autorská korektura – je prováděna zadavatelem zakázky nebo osobou zadavatelem prokazatelně pověřenou před tím, než je zakázka definitivně zpracována
 • Domácí korektura – je prováděna přímo na pracovišti (tj. obvykle korektorem, grafikem, produkčním pracovníkem nebo pracovníkem pověřeným k takové činnosti) v rámci zpracovávaní zakázky
 • Sloupcová korektura – korektura na „hrubém“ (základním, dodaném nebo vytvořeném) textu, tedy před sazbou a stránkovým zlomem
 • Stránková korektura – korektura prováděná po sazbě

Pro efektivní komunikaci a zdárný průběh zakázky Vám doporučujeme vzít na vědomí následující pravidla:

 • Obecně platí, že za obsah dodaných podkladů si zákazník zodpovídá sám, což stvrzuje svou autorizací těchto materiálů při zadávání zakázky. Proto si je pečlivě připravte, zkontrolujte správnost a vhodně je označte, aby nemohlo dojít k jakémukoliv pochybení.
 • To, zda má firemní korektor kontrolovat pravopisnou (případně i obsahovou) stránku podkladů, je vždy individuální záležitostí a záleží především na tom, zda si takovou činnost objednáte.
 • Korektura má smysl pouze tehdy, je-li s ní počítáno při plánování konečného termínu zakázky, a tehdy, dají-li se zjištěné chyby ještě opravit a cena za opravu je únosná. Včas si tedy rozmyslete, zda v požadovaném termínu zhotovení zakázky je prostor pro korekturu.
 • Korekturou ve firmě prochází veškeré zakázky, do kterých nějakým způsobem zasahuje více nebo méně tvůrčí invence pracovníků firmy – ať už se jedná příkladně o složitě koncipovaný manuál, nebo jednořádkové razítko.
 • Předlohu zaslanou faxem, nelze považovat jako přesný vzor velikosti! Vždy je nutno velikost specifikovat (rozměry, velikostí požadovaného polymeru apod.).
 • Zautomatizovaná kontrola pravopisu v textových editorech nemůže být za korekturu považována, korekturu vždy v naší firmě provádí konkrétní, odborně zdatný pracovník.

Terminologie, se kterou se můžete při zadávání zakázky setkat

Ceník

 

2,50 Kč/ min

cizojazyčný text

+ 100%

Náročný text (grafy, tabulky, vzorce)

+ 100%


Rozsáhlejší texty mohou být kalkulovány individuálně (např. paušálem za A4) – pro kalkulaci nás kontaktujte.

Jak vydat knihu – Knihy na klíč
Vydání knihy s námi je jednoduché, přitom získáte zázemí zkušeného vydavatelství. Naše vydavatelství je vybaveno DTP studiem a vlastní digitální nízkonákladovou tiskárnou, knihárnou pro následné zpracování a knžní vazbu. Pod jednou střechou se tak z Vašeho rukopisu stane vydaná kniha.
Autorům, kteří dosud publikovali jen časopisecky nebo na internetu umožňujeme vydat vlastní knihu za velmi příznivých podmínek.
 
„Knihou na klíč“ se rozumí vydání knihy financované zadavatelem/autorem či ze zajištěných zdrojů (např. když má zadavatel zajištěný grant nebo sponzoring).


Co je třeba pro vydání své knihy udělat?

Kolik to bude stát 

 • Stačí zaslat rukopis v elektronické podobě (nejlépe ve formátu .doc) na naši adresu a uvést požadovaný počet kusů nebo varianty množství nákladu (v případě, že rukopis nemáte ještě upravený, stačí uvést počet normostran)
 • Dále zvolte formát A6, 120 x 170 mm, 130×200 mm, A5, B5, A4
 • Informujte, zda strany budou černobíle nebo barevně, resp. černobíle +barevná příloha
 • Vyhotovíme Vám nezávazně cenovou kalkulaci

Pokud se rozhodnete u nás publikovat, postup je následující: 

 • Zašlete rukopis v elektronické podobě jako přílohu mailu nebo přes úložiště jako je např. www.uschovna.cz. Můžete také využít pošty nebo jiného přepravce (rukopis, CD, DVD…).
 • Provedeme grafickou úpravu a návrhy obálky (vlastní nebo dle konzultace s Vámi).
 • Poskytneme číslo ISBN, které umožní Vaši publikaci umístit do národní 
  i mezinárodní databáze knih, kde zůstane součástí bibliografických 
  a katalogizačních záznamů. (Součástí služby je automatické splnění oznamovací povinnosti a rozeslání povinných výtisků po vydání).
 • Provedeme jazykové a stylistické korektury.
 • Zašleme Vám připravená data k autorským korekturám
 • Vytiskneme a vydáme knihu.
 • Hotovou knihu doručíme na místo určení nebo si ji můžete vyzvednout přímo v naší tiskárně v Ostravě.
 • Pochopitelně jsme schopni Vám poskytnout i další know-how v podobě zprostředkování smluv se sponzory nebo reklamními partnery, zajistit náležitosti týkající se autorských práv apod. Podrobnější informace Vám rádi poskytneme na níže uvedených kontaktech.

A jak dlouho to bude celé trvat? Od vašeho schválení dat k tisku 10 pracovních dní.

V případě, že máte o vydání vlastní knihy zájem, kontaktujte nás na:
vydavatelstvi@repronis.cz nebo na tel.: 
603 874 647

Termotransferový tisk je především určen pro tisk samolepicích štítků a etiket. Jedná se o velmi rychlou metodu jak velmi levně s možností personifikace vytisknout samolepicí štítek s textem, obrázkem nebo čárovým kódem. Výstup tvoří navinutý kotouč samostatných předseknutých samolepek, použitelný do aplikátorů nebo pro ruční lepení.

Použití
Tisk etiket a štítků – čárový kód, textové údaje, návody, jednoduchá grafika (čára, obdélník), loga, značky, obrázky (ne stupně šedi, pouze pérovky), bezpečnostní štítky (několikanásobná jemná perforace zamezující nové nalepení bez poškození), číselné údaje (konstantní, narůstající nebo klesající číselné řady), proměnné číselné a textové údaje (z databázových souborů).

Barva potisku
1/0 – černá, červená, zelená, modrá (dle TTR pásky), lze kombinovat s různým barevným podkladem samotného štítku nebo etikety (informace o možnostech barevných kombinací na studio@repronis.cz), nelze tisknout rastr.

Materiál
Papírové etikety bílé, s plnoplošným barevným potiskem v jakékoliv barvě, signální barvy (žluté, zelené, oranžové), nebo potažené PE fólií s „kovovým“ vzhledem (bílé nebo stříbrné). Kromě lepidla na všeobecné použití můžete žádat speciální lepidla (snímatelné, na zmrazené potraviny atd.). Etikety jsou navinuty v rolích s jádrem o průměru 40 nebo 75 mm, vnější průměr kotouče je běžně 150 mm.

Zdroje dat
Jakýkoliv textový soubor, bitmapa (ne rastr), vektorový soubor, strukturovaná databáze.

CERTIFIKACE FIRMY DLE ISO 9001:2000

Firma REPRONIS byla úspěšně certifikována v roce 2004 dle normy ČSN EN ISO 9001:2001.

Považujeme za důležité a praktické Vás seznámit s podrobnostmi tohoto aktu a následného procesu, objasnit, co jsou normy ISO, co pro firmu znamená takovou certifikaci získat a především, co to znamená pro klienty, tedy pro Vás.

CO ZNAMENÁ CERTIFIKACE FIRMY REPRONIS PRO JEJÍ KLIENTY?

Certifikace je pro klienty především garancí, že ve firmě je zaveden systém managementu jakosti odpovídající mezinárodnímu standardu. To znamená, že ve firmě jsou stanoveny a na všech úrovních dodržovány takové mechanizmy, aby celková kvalita produkce firmy byla zachována a zvyšována, a že poptávka klienta bude tudíž uspokojena podle jeho požadavků a očekávání. Certifikace podle norem ISO je dnes běžně vyžadována nejenom zahraničními odběrateli a je dobrou známkou kvality a úrovně obchodního partnera.

CO JE TO ISO ?

ISO je zkratka Mezinárodní organizace pro standardizaci (International Organization for Standardization). Tato organizace je celosvětovou federací národních normalizačních orgánů (členů ISO). Tvorba mezinárodních norem je obvykle prováděna technickými komisemi ISO. Návrhy mezinárodních norem přijaté technickými komisemi se rozesílají členům ISO k hlasování, ke schválení je třeba souhlas alespoň 75% z hlasujících členů. Z mezinárodních norem pak vychází normy evropské a z těchto normy národní. Ty jsou obvykle textově shodné nebo s drobnými úpravami.

Tak se můžete setkat s označením ISO 9001 – mezinárodní normou, EN ISO 9001 – evropskou normou vycházející z ISO 9001, a potom s označením ČSN EN ISO 9001 – českou národní normou vycházející z evropské normy. V konkrétním případě normy ISO 9001 jsou všechny verze textově shodné bez úprav.

CO JE TO NORMA ISO 9001?

Normy řady 9000 se zabývají systémem managementu jakosti. Současná norma ISO 9001:2000 je třetím vydáním normy ISO 9001. Ruší a nahrazuje druhé vydání z r. 1994 a kromě toho také ISO 9002:1994 a ISO 2003:1994, je technickou revizí těchto norem. Název normy ISO 9001:2000 zní Systémy managementu jakosti – Požadavky, tzn. že byl také revidován. Není zde už termín „zabezpečení jakosti“, což znamená, že požadavky na systém managementu jakosti jsou zaměřeny kromě prokazování jakosti produktu také na zvyšování spokojenosti zákazníků.

Laicky řečeno, aplikace norem ve firmě znamená, že zákazník dostane přesně to, co požadoval, a že ve firmě jsou přesně definované mechanizmy činností a odpovědností vedoucí k udržení a zvyšování kvality produkce ve všech oblastech činnosti firmy.

CO MUSELA FIRMA REPRONIS UDĚLAT PRO ZÍSKÁNÍ CERTIFIKACE?

Zavedení systému řízení jakosti byl a je velmi náročný a dlouhodobý proces, kterého základem je mapování jednotlivých činností ve firmě a jejich zaznamenání v písemné podobě. Norma stanovuje oblasti, které je třeba zpracovat a přizpůsobit jejím požadavkům. Z toho plyne, že zavedení systému managementu jakosti zasahuje do samotného fungování firmy, do organizace práce a činnosti jednotlivých lidí, ovšem v tom smyslu, že v ní zavádí pořádek, stanovuje návaznost činností, odpovědnosti a pravomoci.

Důležité je také si uvědomit, že certifikaci podléhá firma, nikoliv její produkt (na rozdíl např. od značky Czech made, která je pouze oceněním produktu). Základním dokumentem je Příručka jakosti (Quality Manual). Tento dokument obsahuje jednotlivé kapitoly normy aplikované ve firmě s odkazem na dokumentaci používanou v systému managementu jakosti. Je základním dokumentem pro budování a udržování systému jakosti.

Audit u firmy REPRONIS byl proveden mezinárodně akreditovanou firmou TÜV CZ s.r.o.

Firma Repronis s.r.o. uzavřela smlouvu o sdruženém plnění se společností  EKO-KOM, a.s. S účinností od 01. 01. 2008 plní své povinnosti zajistit zpětný odběr a využití odpadu z obalů způsobem podle § 13 odst. 1 písm. c) zákona o obalech a zapojila se do Systému sdruženého plnění EKO-KOM